Futbol Hırvatistan Prva Liga Statü ve İstatistikleri

  • Konuyu başlatan
  • AdminCP
  • #1

Dede 

Admin
Onaylı
5 Ocak 2018
6,314
17,311
Hollanda
Hırvatistan Ligi Tarihçesi

Balkan ülkelerinden birisi olan Hırvatistan’da profesyonel futbol birinci ligi Hrvatski Telekom Prva Liga 1991 senesinde başlamıştır. Hırvatistan ligi puan durumu üzerinden ekipler değerlendirilir. Bu organizasyonun ismi Prva HNL olarak bilinir. 10 takımdan oluşur. Son şampiyon geçen sene ligi zirvede bitiren Dimamo Zagreb ekibidir. Tam 20 defa mutlu sona ulaşmayı başarmıştır.

prva liga.png

Hırvatistan Ligi Statüsü

10 takımlı ligde ilk sırayı bitiren ekip şampiyonlar ligine katılma hakkı elde eder. Ancak şampiyonlar ligi 2. turdan turnuvaya dahil olabilmektedirler. İkinci ve Üçüncü sıradaki ekipler ise Avrupa ligine grup öncesi eleme turları katılma hakkını elde ederler. Lig kupası alan takım 3. turdan grup macları öncesi katılım hakkı elde eder. Ligi son sırada bitiren ekip ise Druga HNL olarak adlandırılan alt lige düşer. Dokuzuncu sıradaki takım, düşmemek için play out turuna katılır. İddaa tahmin yapan bahisseverler için yukarıdaki bilgiler değerlidir.

Dinamo Zagreb dışında en başarılı olan ekip Hajduk Split olarak karşımıza çıkıyor. Tam 6 defa şampiyon olmuştur. NK Zagreb, bu başarıya 1 kere ortak olabilmiştir. Rijeka ise son olarak 2017 senesinde bir kere mutlu sona ulaşmıştır. Ligde Hırvatistan süper kupası adıyla bilinen bir organizasyon da vardır.
 

Forum İstatistikleri

Konular
22,965
Mesajlar
558,678
Kullanıcılar
11,655
Son Üye
es26

Son 10 Sponsor Yatırım

Üst Alt